Podsumowanie IV Kociewskiej Konferencji Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej: Łączenie Wiedzy i Działań na Rzecz Hospicjów
W dniach 8 i 9 grudnia 2023 roku odbyła się IV Kociewska Konferencja Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej, która w tym roku zgromadziła najliczniejsze jak dotąd grono specjalistów lekarzy, pielęgniarek oraz innych profesjonalistów związanych z opieką paliatywną. Konferencja zorganizowana przy współudziale Medpharma ZOZ S.A. w Starogardzie Gdańskim, dostarczyła uczestnikom najnowszych informacji na temat opieki paliatywnej, oraz stała się miejscem uhonorowania tych, którzy wyróżniają się szczególnym zaangażowaniem w działania na rzecz pacjentów.
Rozpoczęcie wydarzenia miało miejsce w piątek, 8 grudnia. Uczestnicy zostali powitani przez organizatorów, a jednym z kluczowych punktów konferencji było podkreślenie wpływu działań Fundacji „Kociewiacy dla Hospicjum” na rozwój opieki paliatywnej w powiecie starogardzkim, co stanowiło inspirujący start do dwudniowych dyskusji.
Wśród prelegentów, znalazły się wybitne postaci świata medycyny, takie jak dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski, który poruszył temat opieki duchowej u pacjentów objętych opieką paliatywną, oraz dr n. med. Aleksandra Modlińska Konsultant Wojewódzka ds. Medycyny Paliatywnej, skupiająca się na problemie nudności i wymiotów u pacjentów onkologicznych.
Nieocenioną wartość dla uczestników miały także warsztaty, w tym nietypowe metody leczenia bólu, takie jak masaże misami i gongami czy alpakoterapia. Ponadto, dr n. med. Michał Graczyk przybliżył zastosowanie konopii w opiece paliatywnej, co stanowiło ciekawą perspektywę dla personelu lekarskiego.
Jednym z wyjątkowych momentów konferencji było wręczenie statuetek „Aniołów Hospicjum”. Zaszczytną nagrodę otrzymały Ewa Raszeja, Aleksandra Modlińska, Ewa Treder, Dorota Bielaszewska oraz Elwira Potocka – osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju opieki paliatywnej w naszym regionie.
Dodatkowo, wyróżniono „Przyjaciół Hospicjum„, którymi okazali się Roma Kamrowska, Aktywni Kociewiacy oraz Sylwia i Jarosław Pliszka.
Ponadto, odznaczenia „Ambasadora Hospicujm” otrzymali Anna Sakowicz, Tomasz Dzierżanowski, Magdalena i Adam Haras oraz Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski.
Wszyscy uczestnicy podkreślali wysoki poziom merytoryczny konferencji. Wsród tematów znalazły się te związane z możliwościami żywienia u pacjentów paliatywnych, diagnostyka nowotworów piersi, ból neurpatyczny nie tylko u pacjentów objętych opieką paliatywną czy ocena realizacji potrzeb pacjentów przebywających w oddziale hospicyjnym. Wykłady i prezentacje prowadzone były przez specjalistów, takich jak lek. Olga Piątek, dr n. med. Paweł Kabata, dr n. med. Aleksander Łukasiewicz czy lek. Agata Cieśla.
Spotkanie było nie tylko źródłem fachowej wiedzy, ale również okazją do budowania społeczności związanej z opieką paliatywną, która wspólnie dąży do poprawy jakości życia pacjentów w terminalnej fazie choroby. W ten sposób, IV Konferencja Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej przeszła do historii jako wyjątkowe wydarzenie jednoczące ludzi o wielkim sercu i oddaniu dla sprawy hospicjów.