Fizjoterapia
uroginekologiczna
Fizjoterapia uroginekologiczna jest specjalistyczną dziedziną fizjoterapii, która koncentruje się na diagnozowaniu, leczeniu i profilaktyce dysfunkcji związanych z układem miednicy mniejszej u kobiet. Zajmuje się różnymi schorzeniami, takimi jak nietrzymanie moczu, nietrzymanie stolca, ból miednicy, dysfunkcje seksualne i inne problemy związane z funkcją narządów miednicy.
Dedykowana jest osobom z zaburzeniami statyki mięśni w obrębie dna miednicy, kobietom w okresie okołoporodowym. Ponadto wspomaga przygotowanie i rekonwalescencję po zabiegach urologicznych, ginekologicznych i onkologicznych.
Podstawowym celem fizjoterapii uroginekologicznej jest przywrócenie funkcji mięśni dna miednicy oraz poprawa koordynacji mięśniowej w tej okolicy. Fizjoterapeuci uroginekologiczni wykorzystują różne techniki i metody terapeutyczne, aby osiągnąć te cele.
W ramach terapii korzystamy z następujących technik:
- Ćwiczenia mięśni dna miednicy: Pacjentki uczą się wzmocnienia, rozluźnienia i kontroli mięśni dna miednicy. Ćwiczenia te mogą być wykonywane zarówno pod opieką terapeuty, jak i samodzielnie w domu.
- Terapia manualna: Wykorzystuje różne techniki manualne, takie jak masaż, mobilizacje i manipulacje, w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego, poprawy elastyczności tkanek i przywrócenia prawidłowej funkcji stawów i mięśni.
- Edukacja pacjentek: Istotną częścią fizjoterapii uroginekologicznej jest edukacja pacjentek na temat anatomii i fizjologii narządów miednicy, technik oddychania, prawidłowej postawy, higieny toaletowej oraz innych czynników wpływających na zdrowie pacjenta.
W czasie terapii korzystamy z USG i terapii Indiba.
Fizjoterapia uroginekologiczna jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjentek. Przebieg terapii zależy od diagnozy i stanu pacjentki, a terapeuta podejmuje decyzje dotyczące odpowiednich technik terapeutycznych i planu leczenia.
Do głównej grupy pacjentów zaliczamy osoby:
- starające się o potomstwo, w ciąży,
- po porodach naturalnych i cięciach cesarskich,
- po operacjach jamy brzusznej, ginekologicznych, onkologicznych,
- z bliznami w obrębie jamy brzusznej,
- z nietrzymaniem moczu, parciami naglącymi,
- z obniżeniem i wypadaniem narządów miednicy mniejszej,
- z bolesnym współżyciem, bolesnymi miesiączkami.
Celem fizjoterapii uroginekologicznej jest poprawa jakości życia pacjentek poprzez redukcję dolegliwości związanych z układem miednicy mniejszej oraz przywrócenie ich normalnej funkcji.
83-200 STAROGARD GDAŃSKI